Často kladené otázky o plastových oknách

Aká je záručná doba poskytovaná na výrobky

Štandardne sa na dodávané plastové prvky tvoriace dielo poskytuje záruka v dĺžke 60 mesiacov. Záručná doba začína plynúť od okamihu odovzdania diela.

Záručná doba na montáž sa dohaduje na dobu 24 mesiacov počítanú od okamihu odovzdania diela.

Záručná lehota na dodávku príslušenstva, ktoré k plastovým prvkom štandardne dodávame, (napr. žaluzie, rolety, siete proti hmyzu apod.), sa poskytuje na dobu 24 mesiacov počítanú od okamihu odovzdania diela.

Cenová ponuka môže určiť pre plastové prvky záručnú lehotu v inej dĺžke, alebo záruku úplne vylúčiť.

Prečo sa rosia okná?

Rosenie okien (kondenzáciu vodnej pary) spôsobuje vysoká vlhkosť vzduchu v miestnosti, ktorá vzniká, paradoxne, veľmi dobre tesniacimi oknami.

 • Rosy na okne z interiérovej strany sa zbavíte vetraním. Sú dva spôsoby. Buď je to dlhodobé mikrovetranie – cez štrbinu medzi rámom a oknom, alebo nárazové vetranie, keď otvoríte okno dokorán.
 • Výhodnejšie vetranie, aj z hľadiska šetrenia energiou, je nárazové vetranie cez dokorán otvorené okná. Tento spôsob vetrania je potrebné opakovať viackrát za deň.
 • Ďalšou možnou príčinou rosenia okien je nesprávne umiestnenie radiátora
 • Najviac sa rosia okná zo severnej, severo-západnej a severo-východnej strany. Je to preto, že na tieto okná počas celého dňa nezasvieti slnko a prirodzene sa tak nezohrievajú.
 • Ak sa vytvára rosa vnútri v okne (medzi tabuľami skla) je to chyba výrobku – okno nie je vzduchotesné. Reklamujte ho.

Ako zabrániť roseniu okien?

Úplne sa vyhnúť roseniu sa nedá, dá sa mu však predísť správnym vetraním (cca 10 min., 2×/denne, okno otvorené dokorán), zvýšením teploty vzduchu v miestnosti a umožnením prúdeniu teplého vzduchu priamo na okno z vykurovacieho telesa (radiátor) umiestneného zvyčajne pod oknom (zakrytie radiátora širokou parapetnou doskou zvyšuje riziko rosenia).

Čo je to mikroventilácia?

Zvláštna poloha ovládacej kľučky, ktorá umožňuje čiastočné vetranie miestnosti.

Ako správne vetrať?

Nové okná si žiadajú určité zmeny v návykoch. Vaše nové okná budú tesniť podstatne lepšie ako tie pôvodné. Preto je nutné prispôsobiť režim vetrania miestností novému stavu. Staré okná väčšinou netesnili nie len po stránke tepelnej, ale taktiež nimi prechádzal niekoľkonásobok odporúčaného množstva vzduchu. To malo za následok vysoké straty tepla ako prestupom, tak aj infiltráciou. Nové okná zamedzia obom únikom, určitú výmenu vzduchu je ale treba zachovať. To sa dá zaistiť niekoľkými spôsobmi. Ideálne je nútené, plne kontrolované vetranie s obmedzením tepelných strát, najjednoduchšie je pravidelné vetranie miestností, v ktorých pobývame.

Možností je hneď niekoľko:

 • otvoreným oknom – vhodné na rýchle, krátkodobé prevetranie predovšetkým pri nízkych teplotách
 • sklopeným oknom – vhodné pre dlhodobé vetranie len pri vyšších teplotách, porovnateľných s teplotou v miestnosti
 • mikroventilácíou (štrbinové vetranie) – umožňuje vetrať víacmenej trvalo – hodí sa však len v určitom rozsahu teplôt
 • infiltráciou (úpravou tesnenia) – trvalé vetranie, zaisťujúce hygienickú výmenu vzduchu pri extrémnych (výpočtových) teplotách

Sú plastové okná priaznivé pre životné prostredie?

Áno. Profily sú vyrábané z tvrdeného pvc, ktorý nezaťažuje životné prostredie. Na ošetrovanie okien nie sú potrebné žiadne chemikálie. Netreba používať žiadne nátery. Plastové profily z demontovaných okien sú 100 recyklovateľné

Sú plastové okná hospodárne?

Áno. Už pri kúpe sú cenovo prístupné. Výborná tepelná izolácia moderných viackomorových profilov zabezpečí zníženie vykurovacích nákladov. Plastové okná majú životnosť viac ako 50 rokov, aj bez ošetrovania sú odolné poveternostným podmienkam a udržujú si tvar. Profily z demontovaných okien sú opäť výrobnou surovinou a sú 100 zhodnotiteľné. Náklady na skládkovanie či spaľovanie celkom odpadávajú.

Majú plastové okná samovetrací systém?

Vzduch zvonku vstupuje cez vybrané dorazové tesnenie medzi rámom a krídlom do okennej drážky. Vzduch sa ďalej vedie cez AirMatic AD a odtiaľ cez chýbajúce dorazové tesnenie v krídle do vnútorného priestoru. Ak na klapky prúdi tlak stúpajúci tlak vetra (cca. 30 –40 Pa) vzduchový kanál sa uzatvorí a prúd vzduchu sa preruší a tak nedôjde ku žiadnym prejavom prievanu.

Sú plastové okná zdravotne nezávadné?

Všetky materiály sú zdravotne nezávadné a život a životné prostredie nepoškodzujúce a neohrozujúce. Takmer všetok odpad z výroby okien (odrezky plastových profilov, oceľových výstuží, obaly a pod.) je vykupovaný špecializovanými firmami, ktoré ich následne recyklujú. Sme držiteľom certifikátu ISO 9001 v kvalite výroby.

Aká je údržba plastového okna?

Veľmi jednoduchá. Raz za čas rám umyť saponátovým prostriedkom, kvapnúť olej do pohyblivých častí kovania, umyť tesnenia a vyčistiť odvodňovacie drážky od nečistôt.

Prečo sú stále výrazné rozdiely v cenách plastových okien?

Výrazné cenové rozdiely medzi kvalitnými výrobcami nie sú. Ak narazíte na výrazne lacnejšie okná, ako je bežná cena na trhu, zvyčajne ide o okná s nevyhovujúcou kvalitou. Problém je, že zákazník pri podpise zmluvy nevie skontrolovať kvalitu okna, pretože to ešte nie je vyrobené. Práve preto sa treba obrátiť na veľkých výrobcov s dlhou tradíciou. Ich dlhé pôsobenie na trhu bez zmeny názvu firmy je samo osebe zárukou kvality a dôveryhodnosti. Rozdiel ceny pri kvalitných oknách je daný najmä rozdielnou technickou špecifikáciou profilov (5 alebo 6-komorové), skla, kovania a pod. Obecne platí, že najväčší výrobcovia s automatickou technológiou výroby a veľkým objemom nákupu materiálu majú nižšie ceny ako drobní regionálni výrobcovia okien.

Ako mám zamerať okná pre výpočet ceny ich výroby. Čo ak ich zamerám chybne?

V prvom rade pre orientačný výpočet ceny stačí vaše zameranie okenného otvoru-od steny po stenu. Pred samotnou výrobou prídu naši pracovníci zamerať presne rozmery všetkých okien. Nemusíte sa preto báť, že vám osadíme okná nesprávnych rozmerov.

Ako zabezpečím likvidáciu starých okien?

Nezabudnite, že staré okná patria na zberný dvor. Radi Vám ich odvezieme ihneď po montáži nových okien.

Nezabudnite, že aj to najkvalitnešie a najdrahšie okno môže pôsobiť na danej nehnuteľnosti nevhodne, ak si zvolíte nesprávny materiál, farbu alebo povrchovú úpravu.

Prečo máme vymeniť okná?

Uvažujete o výmene starých okien a neviete, či sa to oplatí? Ak riešite túto otázku, ponúkame Vám niekoľko dôvodov prečo staré okná vymeniť za nové. Nie malá položka, ktorú si vyžiada výmena okien Vám prinesie:

 • skvelú tepelnú izoláciu a tým aj ušetrenie poplatkov za teplo. Rôzne zdroje uvádzajú, že netesnosť okien spôsobuje 25 – 50% tepelných strát budovy.
 • výbornú zvukovú izoláciu, ktorá určite prispeje k vytvoreniu príjemného prostredia v byte a ochráni Vás od hluku ulice.
 • minimálnu údržbu a starostlivosť. Nové okná sú nenáročné na údržbu a majú dlhú životnosť
 • môžete si vybrať okná od veľkého počtu dodávateľov, ktorí ponúkajú kvalitné okná z rôznych materiálov, s kovaním od rôznych výrobcov. Nové okná dodávajú v širokej palete typov a farebných vyhotovení podľa stupnice RAL. K oknám je možné dodať doplnky (vnútorné žalúzie, sieťky proti hmyzu, vonkajšie rolety, vnútorné a vonkajšie parapety) podľa Vašich požiadaviek.
 • moderný vzhľad bytu či domu. Nové okná vylepšia vzhľad Vašej nehnuteľnosti